SOBADA KÖMÜR YAKARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

KARBONMONOKSİT GAZINA DİKKAT!

Değerli müşterilerimiz; siz ve ailenizin hayatı güvende mi? Hiç kuşkusuz hiçbir şey sizin ve ailenizin hayatından önemli değildir. Basından takip ediyoruz, televizyonda seyrediyor, radyodan dinliyoruz. Her kış yüzlerce vatandaşımız sobadan çıkan karbon monoksit gazı zehirlenmesinden dolayı ya hastanelik oluyor ya da hayatını kaybediyor. Gaz zehirlenmelerinde karbon monoksit gazı zehirlenmesi dünyada ilk sırayı almaktadır. (Mistök Yangın)

Karbon monoksit gazı renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Bina, oda duvarlarından bile sızabilir. İnsan vücuduna solunum sistem yolu ile girer. Karbon monoksit vücutta parçalanmaz, solunum yoluyla dışarı atılır.

Karbon monoksit zehirlenmeleri genellikle kapalı bir ortamda meydana gelen yanma sırasında olur, 8bacası çekmeyen şofben, soba, ocak, garaj vb.) ayrıca karbon monoksitin kullanıldığı veya üretildiği iş kollarında da meydan gelebilir. Solunum zehri olan karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonlanabilir. (Mistök Söndürme Cihazı)

Karbon monoksit günlük yaşamınızda en çok karşılaşacağınız ve içinde Toxic (Toksit) bulunan bir gazdır. Evinizde, işyerinizde, okullarda, arabanızda, garajınızda ve kapalı her mekanda bulunabilecek bir gazdır. (6 Kg Yangın Tüpü)

Özellikle kış aylarında soba zehirlenmesi adıyla bildiğimiz üzücü ölüm haberlerini duyar ya da okuruz. Sadece düşük seviyedeki karbon monoksit gazının her gün teneffüs edilmesi zamanla önemli sağlık problemleri yaratmaktadır. Dünya bu gazı “Sessiz Öldürücü” olarak adlandırılmaktadır. Siz de bu öldürücü gaz hakkında bilgi sahibi olun. Lütfen bu yazımızı dikkatle okuyun ve sevdiklerinizi, çevrenizdekileri karbon monoksit gazının tehlikelerini anlatarak bilgilendirin.