ARAÇ YANGINLARI

Araçlar birçok nedenlerden dolayı yangına maruz kalırlar. En çok bilinen nedenler elektrik veya mekanik arızadan kaynaklanmaktadır. Keza araca yangınları kötü kazalar sonucunda da meydana gelmektedir. Şayet duman veya ateş görüyorsanız veya lastik,kablo veya plastik kokusu alıyorsanız hemen süratle yardım isteyin.

Aracınız Yanıyorsa Ne Yapmalısınız
· Seyir halinde iseniz derhal aracınızı arızalı araç kısmına veya yolun emniyetli bir bölgesine çekin
· Aracınızı kontak anahtarını kapatarak durdurun.
· Araçta sizden başka kim varsa hepsini araçtan indirin Hiçbir şekilde yanan araca yanaşmayın.
· Herkesi yanan araçtan ve trafikten en az 100feet (35m) uzağa gönderin.
· İtfaiyeye (Tel:110) haber verin.

Araç Yangınlarında Nasıl Önlem Almalısınız,
· Aracınızın düzenli olarak profesyonel servis yerlerinde bakımı yapılmalıdır. Şayet aracınızda tekleme varsa ve düzenli çalışmıyorsa kontrol edin. İyi bir bakım yangın riskini azaltacaktır.
· Şayet benzin ikmali yapmanız gerekiyorsa benzin taşıma kabınızın küçük ebatlı emniyetli kap içinde olmasına özen gösterin. Yakıt ikmalinden sonra araç pencerenizi açarak havalandırma işini yapın.
· Benzin kabınız ve LPG silindiriniz asla yolcu bölümünde olmamalıdır.
· Asla aracınızı ot gibi yanıcı malzemelerin üzerine gelecek şekilde park etmeyiniz. Aksi takdirde araç katalitik konvertörü otla temasa geçerek yangına sebep olacaktır.
· Aracınızı kazaya neden olacak tehlikeli sürüşlerden kaçının.

Araç Yangınlarına Neden Olacak Problemler
· Kırılmış veya gevşemiş kabloları veya birden fazla arıza yapmış sigortaları kontrol edin gerekirse yenisi ile değiştirin.
· Yağ, yakıt ve hidrolik sızıntılarını kontrol edin.
· Yağ kapağının emniyetli sıkıca kapalı olmasına dikkat edin.
· Yağ, hidrolik seviyeleri ile motor hararet göstergesini sıklıkla kontrol edin.
Birçok araç yakıtı yanıcıdır. Isı ve elektrik kıvılcımına ilaveten yakıt, hidrolik veya yağ sızıntıları yangının çıkışına sebep olur.

Birçok araç kazasında yangın meydana gelmeyebilir. Ancak herhangi bir araç kazasında süratle (Tel:110) aranmalıdır. Şayet yangına ait işaret yoksa aracın dışına çıkarak size yardımcı olacak acil yardım ekibini bekleyin