BİYOLOJİK SÖNDÜRÜCÜ KÖPÜKLÜLER

Son 5 yıl içerisinde hızla yaygınlaşmaya başlayan bu Avrupa Menşeli Söndürücüler, son yıllarda bizim ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Nedir bu Biolojik Kimyasal Söndürmeler?

TS 862 standardın da Manuel Köpüklü Söndürücüler olarak yaygınlaşan Biyolojik söndürücü, doğadan (bitkilerden) elde edilen ve tamamen biolojik olarak çözünebilen ve çevreye zararlı olmayan materyallerden oluşmuştur. Tamamen doğal esaslı olup çevreye ve canlılara hiçbir olumsuz etkisi yoktur.Biolojik köpüklü Y.S.C. kullanıldıktan sonra su ve karbondioksite dönüşerek ortam içinde doğada kaybolurlar.

Biolojik Köpüklü Söndürücülerin gövde kazanları, en az 1,5 mm kalınlıkta saçtan imal edilmiş, en az 40-50 bar basıncına dayanıklı olmak zorundadır. Bu gövdelerin içi oksidasyona karşı kimyasal bir kaplama ile örtülmesi gereklidir.
Bio Köpüklü söndürücüler -5 C ile +30 C dereceleri arasında reaksiyon göstermez. Bu derece dışında korunması gereklidir, aksi halde genleşme yapabilir.
Biolojik Köpükler çevre dostu , hiçbir kimyasal özellik bulunmamakta olup tamamen biolojiktir.

Bu Köpüklü söndürmelere AB (katı, sıvı) sınıfı yangınlarda üstün söndürme özelliğine sahiptir.
Söndürücüler kullanıldığı yerlerde soğutma etkisi yapar ve yangının yanması durur ve tekrar yanma oluşmaz.
Bu söndürücülerin E sınıfı (elektik, elektronik) yangınlarında kullanılması uygun değildir. Su bazlı olduğundan elektriği iletebilirler.